Probuzení čaker – harmonizace čaker – vědomé dýchání – meditační dech

Celý náš duchovní vývoj závisí na probuzení čaker. K tomuto je mnoho metod . Za tímto účelem můžeme použít přiměřené dýchání jógy, mantry, runová cvičení, koncentraci, meditaci. Aniž bychom to ihned zpozorovali, ovlivníme tímto „školeným“ cvičením éterické vířivé síly, stačí k tomu jen trochu více představivosti, vůle a vytrvalosti. Musíme však mít na paměti, že oživení čaker není bez nebezpečí. Předčasně probuzené, vytáhnou velmi rychlé vibrace éterické podstaty i nízké látky hmotného těla a touto silou se snadno dá zlákat někdo nezralý a nepokročilý k nízkým činům a vytvoří si těžkou karmu. Kdo se oduševní, převede čakry zcela samovolně k silnému záření. Každá dosažená ctnost posiluje určitou čakru a naopak –chybějící vlastnosti brzdí tento rozvoj. Například – na temenní centrum má velký vliv pravda a lež. Pro rozvoj srdeční čakry jsou důležité logika myšlení a konání, dále vytrvalost, trpělivost, důvěra a klid mysli. Vývoj pupeční čakry spočívá v tom, jak dovedeme zpracovávat a ovládat smyslové vjemy. Čakry základní síly vyžadují zkrocení všeho nižšího v člověku, plné vědomí si svého bytí a dokonalý soulad těla, duše a ducha. Sebekázeň i v myšlení a cítění je ezoterickou nutností. Důležité je, co a jak si myslíme. Nízké myšlenky přitahují líné, těžké atomy k sobě, ušlechtilé myšlenkové snahy naproti tomu lehké, jemné. Každé vítězství člověka nad nízkou pudovou přirozeností ovlivňuje centra vyššího vědomí. Pak základní čakra mírní své vibrace, duchovní čakry se začnou živěji otáčet. Zvláště vhodné pro rozvoj čaker jsou meditace, vědomé ponoření se do sebe, obrácení se k Bohu, k Vesmíru, k zázraku života. U nevyvinutého člověka jsou čakry jen malými kruhy, matné barvy a líného pohybu. Teprve při svém probuzení se zvětšují, zrychlují svou rotaci a zjasňují své záření. Rozvinutím čaker dochází k poznání úlohy zvířete, rostliny, kamene, kovu, atmosférických jevů přírody, poznává se i bytí jiných bytostí a mnoho jiného, co nelze ani slovy popsat. Všechny přednosti a slabosti ukazují na činnost našich čaker. U většiny lidí této doby převládá činnost vnímavé sexuální čakry, zatímco centra vůle a intuice vyvíjejí jen slabou činnost. U intelektuálů je činná intuice, ovšem jen na intelektuálním základě. Vysoké inspirace – temenní čakra sahasrara – je na stupni vývoje ještě vesměs nečinná. Pudový člověk má rozvinutou především základní a pupeční čakru. U věřících převládá pupeční vnímavá čakra, zatímco sexuální vibrační centra a hlavová centra jsou vesměs velmi malá a nerozvinutá. Média zpravidla mívají dobře pracující pupeční čakru, kterou vnímají nižší záchvěvy, sexuální čakru, jejíž sílu vesměs nevědomky proměňují, zjemňují. U vyšších stupňů mediumity dobře pracuje i čelní čakra. Ideální člověk budoucího věku silně rozvine intuitivní a vnímavou čakru a více se omezí čakra základní. U všech asketů je významné centrum intuice. Pod naprostou kontrolou budou sexuální čakry. Rozvinutí vyšších čaker umožní člověku budoucnosti přístup k vyššímu vědomí.

Vědomé dýchání

1.   Vysoké dýchání, až u klíčních kostí, u hrotu prsou

2.   Střední dýchání – dýchání boční, žebry

3.   Nízké dýchání bránicí a břichem.

Každý z těchto dechů je nedokonalý a nedostatečně zásobuje plíce vzduchem. Teprve spojení všech těchto dechů dává 4. Plný dech, základ každé dechové gymnastiky. Nejenom, že zásobuje plíce dostatečně kyslíkem, ale napíná žebra a prsa a činí tak bránici, která je přehradou mezi hrudním košem a břichem , roztažitelnou a elastickou. Občejný dech přivádí k plicím za minutu 7 – 10 litrů vzduchu, kdežto vědomé plné dýchání 50 – 70 litrů.

Meditační dech

Poloha: vleže nebo vsedě, při dobrém ovládání těla i vestoje, s očima zavřenýma. Vdechnutí je klidné, tak pomalé, jak jen to je možné nosem. Dech zadržet na maličký okamžik a opět ihned vydechnout velmi pomalu a rovnoměrně (nosem a později i ústy – nutno cvičit). Cvik cvičíme nejprve pět minut, potom pozvolna postupujeme na 10 – 15 minut i více. Účelem cviku je dosáhnout u zdravého člověka počtu dechů asi 15 – 18 za minutu a regulovat je na minimum. Čím pomalejší při nejlepším uvolnění je dýchání, tím klidnější jsme uvnitř. Proud rozběhaných myšlenek se rozplyne, klid, ticho a mlčení nás naplní, což je předpokladem každé meditace.Vědomý, klidný dech podporuje mentální kázeň a sebeovládání, odstraňuje silná hnutí mysli a náruživosti, uklidňuje a léčí srdce a nervy.

Prodýchávání a harmonizace čaker – první cvik

1)   Oblast kostrče /kost kostrční/: kostrční žláza (glandula conygea), základní zadní čakra. Myšlenkou vnášíme – vmýšlíme do oblasti kostrče slabiku LAM -8x vdechnout a vydechnout.

2)   Oblast křížové kosti: sexuální pásmo, pohlavní žlázy (plexux sacralis) přední základní čakra. Opět myšlenkou vnášíme- vmýšlíme do této oblasti slabiku VAM – 10x vdechout a vydechnout .

3)   Oblast pupku: žaludek, játra, slezina, nadledvinky, střeva, žláza slinivky břišní (solar plexus), žaludeční a slezinová čakra. Slabika RAM – 10x vdechnout a vydechnout.

4)   Oblast srdce (více ke středu hrudi). Srdce, thymusová žláza(brzlík), srdeční pletivo (plexus cardiacus), srdeční čakra. Slabika YAM – 10x vdechnout a vydechnout (někdy se namísto YAM používá slabika PAMM- m-musí dozvučet).

5)   Oblast krku (spíše dolík na krku). Štítná žláza (glandula tyreoidea – glandula parathyreogoidea), krční centrum (plexus laryngem). Zadní krční čakra . Slabika HAM – 10x vydechnout (nezapomněla jsem na nádech, ale tady je důležitý výdech a při něm myšlenkově nebo mručením slabika HAM).

6)   Oblast hlavy: mozek (epifýza), mozkový podvěsek (hypofýza), temenní čakra, čelní čakra, Slabika OM – 10x nadechnout a vydechnout.

Cvičení opakujeme pak ve zpětném pořadí – temeno, krk …až ke kostrči. Vždy se soustředíme myšlenkově na konkrétní místo, které souvisí s danou čakrou. Poslední – sedmé dechové cviky uvádět zde nebudu, neboť je třeba se opravdu dobře naučit a rovněž pochopit a pak také uplatňovat pravidelně prvních 6 cviků (pro vlastní bezpečí).

Druhý cvik na harmonizaci čaker je ještě jednodušší a bez většího nebezpečí.

Před tímto cvičením je vhodné se pořádně protáhnout a prodýchnout.

Postavíme se zpříma, ruce natažené podél stehen a směrem dopředu provádíme malé, ale rychlé krouživé pohyby nataženýma rukama až nahoru nad hlavu a opět dolů…Po pár okamžicích zjistíme, že doslova funíme, protože tento jednoduchý cvik nás doslova rozpohybuje a prodýchá velmi rychle a rovněž zaregistrujeme, že chceme-li takto harmonizovat čakry, jsou naše svaly v těle a především v břišní oblasti, napnuté. Je pouze třeba dávat pozor, aby se nám nezačala „motat“ hlava, pak je dobré kroužení zpomalit.